کوش آداسی، در کنار شهرهایی مانند آنتالیا و استانبول، تفریحگاه تابستانی گردشگران بخصوص ایرانیان است. با اینکه شهری مانند استانبول، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد و آنتالیا هم سواحل و تفریحات آبی بی نظیر کوش آداسی در کنار سواحل، جاهای دیدنی و تاریخی جالبی هم دارد که خیلی از گردشگران تنها برای بازدید از آن ها به کوش آداسی سفر می کنند.

بهترین جاهای دیدنی کوش آداسی

کوش آداسی جاهای دیدنی بسیاری دارد که هرکدام تاریخچه جالبی پشت سرشان است. اما برخی از آنها در میان گردشگران محبوب تر هستند:

جزیره کبوتر

جزیره کبوتر جزیره کوچکی می باشد که با مسیر 350 متری به کوش آداسی وصل شده است. این جزیره درواقع قلعه ای است که قدمتش به قرن 13 میلادی برمیگردد هرچند بعد از مدتی تبدیل به پناهگاه دزدان دریای شد اما امروزه به احداث کافهدر قلعه، لذت نوشیدن یک قهوه ترک با منظره دلنشین غروب آفتاب را دوچندان می کند.

دیدیما

دیدیما در میان مردم کوش آداسی از ارزش بالایی برخوردار است. دیدیما در گذشته مرکز مذهبی دوران هلنیستی بوده و به عنوان دومین مکان مذهبی بزرگ و تاریخی جهان شناخته می شود. دیدیما 122 ستون به همراه معابد مختلف دارد که در فاصله 72 کیلومتری از شهر کوش آداسی واقع شده است.

کرازلی

کرازلی تفریحگاه دیدنی و پرطرفدار کوش آداسی است. در واقع کرازلی نام روستایی است که کوچه های پر پیچ و هم داشته و روستا توسط باغ ها و تاکستان ها محاصره شده است که فضای دلنشینی دارد. اگر قصد دارید در سفر به کوش آداسی از روستای کرازلی بازدید کنید پیشنهاد می شود روز شنبه هر هفته به بازدید از روستا بروید چراکه شنبه ها مردم روستا میوه ها و محصولات ارگانیک خود را برای فروش عرضه می کنند.

هزینه سفر به کوش آداسی

غذاهای ترکی بی نظیرترین غذاها هستند و کمتر گردشگری پیدا شده از غذاهای سنتی ترکیه خوشش نیاید. در سفر به کوش آداسی رستوران های زیادی در سطح شهر آماده پذیرایی از گردشگران هستند اما خوب است بدانید در صورتیکه بخواهید به یک رستوران سطح متوسط بروید می بایست میانگین 50 لیر برای یک وعده غذایی پرداخت کنید که این مبلغ با توجه به غذای انتخاب شده و سطح رستوران متغیر خواهد بود. همچنین یک بطری آب معدنی کوچک در کوش آداسی 2.5 لیر قیمت دارد.

از طرفی شما برای تردد در سطح شهر با داشتن گواهینامه بین المللی می توانید از خودروهای اجاره ای استفاده کنید که می بایست در کنار هزینه اجاره خودرو 26 لیر برای هر گالن بنزین نیز پرداخت کنید. در صورتیکه قصد استفاده از مترو را دارید خوب است بدانید بلیط های یکطرفه مترو تنها 3.5 لیر قیمت دارند و همچنین، برای استفاده از تاکسی هم می بایست 5 لیر هنگام سوار شدن، 5 لیر به ازای هر کیلومتر و 27 لیر به ازای هر ساعت پرداخت نمایید.

دانستنیهای سفر به کوش آداسی و قوانین ترکیه

  • گردشگران هم می توانند به صورت هوایی و هم به صورت زمینی به کوش آداسی سفر کنند. ایرانیان می توانند بدون ویزا و با در دست داشتن پارسپورت به ترکیه سفر کنند اما همواره دقت کنید که مهر ورود به ترکیه بر روی پاسپورت اعمال شود زیرا در هر صورت حتی سهل انگاری بازرس، اگر مهر ورود اعمال نشود از دید قانون شما به صورت غیرمجاز وارد خاک ترکیه شده اید.
  • یکی از قوانین جالبی که در ترکیه وجود دارد، رایگان نبودن سرویس های بهداشتی است. گردشگران و حتی مردم بومی می بایست در صورت استفاده از سرویس بهداشتی عمومی مبلغ نیم لیر را پرداخت کنند و همچنین، صاحب سرویس بهداشتی هم می بایست به دولت مالیات پرداخت کند.
  • هیچوقت با کسی در سطح شهر بحث نکنید یا کاری انجام ندهید که توسط پلیس بازداشت شوید اما در صورتیکه این اتفاق افتاد از پلیس بخواهید به استناد به ماده 36 کنوانیسون وین ناظر بر امور کنسولی، شما را به سفارت یا کنسولگری معرفی کنند.